AJANS

İsmi Sakıncalı Grup "Whisky" 31 Mayıs'ta Favela Sahnesinde

Deli Kasap Haber Ajansı - 27 Mayıs 2013

"Usta"nın ölümünün ve "Ateş Suyu"nun Doğumunun 20. Yılı

Türkiye rock tarihinin mihenk taşı gruplarındandır Whisky... Hiçkimse yokken onlar vardı! 1979 yılında İstanbul'da Kamil Özaydın tarafından kurulan Türkiye'nin yaşayan ve hala aktif olan en eski hard rock grubu Whisky, grubun kurucusu Kamil Özaydın'ı ölümünün 20. yılında anıyor, aynı zamanda O'nun anısına çıkardıkları Ateş Suyu albümünün 20. yılını kutluyor.

31 Mayıs Cuma günü Favela'da (eski İstanbul Live) düzenlenecek özel gecede Güven Erkin Erkal "80"lerde Türkiye'de Rock" barkovizyon sunumu eşliğinde çok özel konuklarını ağarlayacak.

Bu gecenin bir diğer özelliği ise, etkinlik katılımcıları ile çekilmekte olan Whisky belgeseli için röportajlar kaydedilecek.

Gecenin en önemli anı ise kuşkusuz Whisky'nin canlı performansı olacak. Whisky 1986 yılında ülkemizin ilk Türkçe sözlü ve "bandrollü" hard rock albümü olan "Babaanne" yayınlandıktan birkaç yıl sonra çeşitli sebeplerden dolayı müziğe ara vermiş, 1990 yılında oluşmaya başlayan kadrosuyla yeniden beste çalışmalarına başlamıştı.

Bu kadro; Kamil Özaydın (gitar,vokal), Serdar Çokuslu (gitar,vokal), Çağatay Ateş (bas), Arif Deniztoker (gitar), Alpay Şalt (davul).

1991-1993 yılları arasında hiçbir yerli ve yabancı rock grubunun yer almadığı kadar TV programlarında yer almış ve basında - neredeyse - ülkemizin tek rock grubu olarak konumlanmıştı. Whisky'nin en belirgin yüzü olarak bilinen Ateş Suyu'nun mimarları 15 yıldan beri birlikte aynı sahne üzerinde bulunmadı.

1998 yılında Çağatay Ateş,ardından Alpay Şalt ve en son Arif Deniztoker gruptan ayrılmış, Serdar Çokuslu grubu tek başına devam ettirmiş, 2009'da bir single, 2011'de bir "best of" albüm çıkartmıştı. Ateş Suyu albümü kadrosu 2013 yılında sadece çok özel festivallerde ve etkinliklerde çalmak üzere bir arada olacak. Konser kayıtlarından derlenecek bir CD ve DVD ile taçlandırılacak bu özel birliktelik Türk Rock camiasında bu yılın en önemli olayı olarak değerlendiriliyor. 

İsmi Sakıncalı Grup

Bir soru: "Yeni Türkiye" sürecinde acaba grup ismini "AYRAN" olarak değiştirmeyi düşünüyor mu!?Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: