AJANS

İlkim Albüm Hazırlığında

Deli Kasap - 30 Temmuz 2010

Daha önce black metal tarzında yapmış olduğu küçük denemeler ile adını duyuran İlkim, rock-metal tarzında yeni bir albüm için stüdyoya girdi. İlkim'in menajeri ve prodüktörü olan Ali Kerrar Akıncı, ekim ayı sonunda çıkması planlanan ilk albüm ile ilgili bilgileri Deli Kasap ile paylaştı.

İlk etapta albüm kaydı için stüdyo seçmeye karar verdiklerini belirten Akıncı, bu konu ile ilgili ilk adımı Flat Production ile anlaşarak attıklarını ve 16 Nisan'da pilot gitar kayıtları ile albüme başladıklarını belirtti. Albümün tarz olarak bir rock-metal albümü olacağını, çok farklı bir tarzda ve sound'da kayıtları gerçekleştirdiklerini söyledi. Akıncı, "Sonuç olarak çıkacak olan bu ürün, ne black metal ne death metal ne de trash metal olmayacak. Hatta içerisinde 70'lerin rock sound'unu bile bulacağımız farklı bir albüm hazırlıyoruz" dedi.

İlkim Albüm Hazırlığında

İlkim'in çok sert, heyecanlı ve haşin bir tarzı olduğunu kaydeden Akıncı, albümü yumuşatmak ve İlkim'i "sakinleştirmek" için her yolu denediklerini, sonunda çözümü albümün aranjörlüğüne Özlem Tekin, Feridun Düzağaç, Demir Demirkan, Özge Fışkın gibi isimlerden tanınan Uğur Gülbaharlı'yı getirmekte bulduklarını ifade etti.
Uğur Gülbaharlı'nın da katılımı ile albümün farklı bir kişilik kazandığını belirten Akıncı, Uğur Gülbaharlı'nın albümde aynı zamanda klavyeleri de çaldığını söyledi. Parçaların tansiyonunu düşürmek, parçaları genişletmek ve derinlik katmak için, özellikle parçalara klavye yazdırdıklarını kaydeden Akıncı, albümde bazı parçalarda Hammond, bazı parçalarda Pad, bazı parçalarda da Analog Synthisizer kullandıklarını dile getirdi. Projenin başlangıç noktasından çok farklı bir noktaya geldiğini ve çok farklı lezzetleri bu albümde bulacağımızı söyleyen Akıncı, şöyle konuştu: "Albümde İlkim'e davulları ile, Haluk Levent, Serdar Öztop ve Sarp Sanin gibi isimlerden tanımış olduğumuz Gökçe Dayanç eşlik ediyor. Gökçe, kendine özgü yorumları ve kendine has ataklardan oluşturmuş olduğu soloları ile albüme damgasını vuracak. İstediğimiz hücum kayıt havasını bu sayede daha rahat bir şekilde yakaladık. Bass gitarda ise bir başka ünlü isim olan Murat Özgün eşlik ediyor. Murat albümde altı telli bass gitarı ile harikalar yaratıyor ve albümüme ayrı bir renk getiriyor. Bu arada birkaç parçada muhteşem gitar soloları ile konuk olacak olan büyük üstat ve ünlü gitar virtüözü Gür Akad'ı unutmayalım. Gür Akad'ın, kendine özgü soloları ve tekniği ile albümü uçuracağına inanıyorum. Gür Akad'ın albümde bize verdiği destek sebebi ile de çok mutluyuz. Bu sebeple kendimizi çok şanslı hissediyoruz."

Dinleyiciler için albümde bir de sürprizin olacağını belirten Akıncı, özel bir parça hazırlamakta olduklarını, bu parçanın bir "All Star" parça olacağını ve müzik piyasasındaki birçok ünlü ismin bu parçada yer alacağını ifade etti.
Sanatçı dayanışmasına en güzel örneği sunacaklarını söyleyen Akıncı, "Bu parçada İlkim'e gitarda ünlü gitar virtüözü Gür Akad; bass gitarda Cingi, A4, Demir Demirkan ve Özlem Tekin gibi isimlerden tanımış olduğumuz Levent Candaş; davulda Pentagram'dan Cenk Ünnü; klavyede Özlem Tekin, Feridun Düzağaç, Demir Demirkan ve Özge Fışkın gibi isimlerden tanımış olduğumuz, Uğur Gülbaharlı ve vokalde Kül grubundan tanımış olduğumuz Arın Kuşaksızoğlu'nun eşlik etmesini planlıyoruz" diye konuştu.

İlkim Albüm Hazırlığında

Albümde dikkat ettikleri en önemli şeyin albümün kişiliği olduğunu belirten Akıncı, tamamen kişilikli bir albüm yapmaya çalıştıklarını, müzik tarzı gibi bir takıntılarının olmadığını, bu sebeple bütün tarzların dışına çıktıklarını, kendilerine has bir müzik tarzı yarattıklarını söyledi.

Albüm kayıtlarının nasıl ve hangi stüdyoda yapıldığının, kalitesinin, kullanılan ekipmanların, kayıt şeklinin önemine de değinen Akıncı, günümüzde artık hücum kayıtların yapılamadığını, bu tarz kayıtları yapmanın birincisi müzisyenler, ikincisi de stüdyolar için son derece zor olduğunu ve ona göre farklı ekipmanlar gerektirdiğini ifade etti. Buna mukabil kanal kayıtlarının çok daha kolay olduğunu, kanal kaydı ile projelerin çok daha kolay şekillendiğini ve hızlı ilerlediğini, müzisyenlerin de daha az zorlandıklarını kaydeden Akıncı, şöyle devam etti: "Ancak hücum kayıtlar, kanal kayıtların aksine çok daha farklı bir lezzette oluyor. Şarkılar adeta yaşıyor. Çıkaracağımız albümde de doğal olarak, kanal kayıt tercih ettik. Ancak yapılan kanal kayıtlarda, hücum kayıt havası vermeye çalıştık. Sanatçı için albüm yapmak, özellikle günümüzde çok önemli. Albüm, bir sanatçı için en önemli bir referans, hatta kartvizit. Dolayısıyla üzerinde çok çalışılması, çok kafa patlatılması, çok ince elenip sık dokunulması ve gerektiğinde bir çok üstattan da destek alınması gerekiyor. Sonuç olarak yapılması gereken her şey, bu hazırlık döneminde yapılmalı. Albüm çıktıktan sonra artık geri dönüş yok. Albüm çıktıktan sonra 'Keşke şunu da koysaydık' ya da 'Bu olmasaydı' demek için çok geç. Bu albümde yapılması gereken her şeyi yapmaya çalıştık. Sonuçta biz de bazı şeyleri eksik yapmış olabiliriz. Çıkacak olan bu albüm İlkim'in ilk albümü olacak. İlk albümlerden genellikle beklenen şey, sanatçı hakkında bir fikir vermesidir. Ancak bu albümde fikir vermeden öteye geçeceğiz, projeye birbirinden değerli birçok üstadın da katılımı ile kendi tarzımızı yaratacağız. Türkiye'de bu güne kadar hiç denenmemiş bir tarzda ve anlayış ile albüm kayıtlarına devam ediyoruz. Albümdeki bütün parçalar Türkçe. Söz ve müziği de İlkim'e ait. Düzenlemelerini Uğur Gülbaharlı yapıyor. Birbirinden değerli sanatçıların yer aldığı albüm, müzisyen dayanışmasına en güzel örneği sunuyor."

İlkim Albüm HazırlığındaYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: