AJANS

"Eskisi Gibi" bir kıpırdanma mı yoksa?

Deli Kasap Haber Ajansı - 26 Mart 2011

Eskisi Gibi üzerlerindeki ölü toprağını atacak gibi. Yeni bir EP ve klip yayınladılar.

2008 yılı başlarında Radical Noise, Shiva, Joke For A While gruplarından tanıdığımız Ersin'in, Taksim punk sahnesinin 90'lardaki temsilcilerinden Miskins' elemanları Barış ve Sarp ile beraber kurduğu gruptur. Gruba bir süre sonra Radical Noise'dan Kerem katılır ve son kadro oluşur. Grubun adı, elemanlarının 90'lı yıllarda İstanbul hardcore/punk sahnesinde geçirdikleri güzel, kaygısız günlere duydukları özlemi ifade etmektedir. "Eskisi Gibi" isimli ilk kısa albümlerini internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtan grup, Türkçe sözlü melodik hardcore/punk icra etmektedir.

Eskisi Gibi, kuruluş felsefesi olarak old skool hardcore punk müziğinin amatör ruhunu, bu müziğin evrildiği yeni türlerin müzikal anlamda daha gelişmiş ve modernleşmiş versiyonlarına adapte etmeyi hedeflemiştir. İlk dinleyişte grubun besteleri daha çok melodik new skool hardcore/punk üzerinde omurgalanmış görünse de, aslında grup motivasyonunu Ramones, DRI, Misfits gibi punk ve crossover sahnesinin ilk nesil ustaları ile 90'larda etkisini gösteren skate punk, streetcore gibi altürler ile tamamen metale evrilmeden önceki ilk dönem metalcore gruplarının soundlarını karıştırarak yaratmakta ve tarzda deneysel olana yönelmektense, klasik olanı geliştirerek üretimini canlı tutmayı denemektedir

Lirikal olarak Eskisi Gibi'nin şarkı sözleri hayatın içinde olup biten herşeyi kapsar. Grubun her elemanının şarkı sözlerine katkıda bulunuyor olmasının da etkisiyle soyut bir gündelik hayat eleştirisi olan Kerem'in yazdığı "Yaşamak"la, günlük hayatın içinden repliklerle örülmüş sözlere sahip sözleri Sarp'a ait olan "Eskisi Gibi" benzeri şarkılar bir arada durabilmektedir. Eskisi Gibi, muhalif duruşunu herhangi bir ideolojiye kelepçelemeyi reddeden bağımsız bir müzik grubudur.

www.eskisigibi.org
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: