AJANS

Barışarock Festivali Kitap Oldu!

Deli Kasap - 30 Ağustos 2006

2003 yılından bu yana muhalif tavrıyla; yüzlerce müzisyeni, on binlerce kişiyi ve çok sayıda kitle örgütünü buluşturan Barışarock'ın öyküsü kitaplaştı!
Her şey Kola'nın bir Rock festivali düzenleyeceğini duyurmasıyla başladı. Irak Savaşı'nın tüm acımasızlığıyla devam ettiği günlerde, muhalifler bu festivali protesto etmekte kararlıydı Akıllarına gelen fikir bir 'karşı festival' düzenlemekti. Rock müziğin isyankar ve savaş karşıtı yönlerini öne çıkaran, barış isteyen, kapitalizme isyan eden bir festival...Yani Barışarock!
2003'te Rock Şişede Durmaz, 2004'te Evimiz Dünya ve 2005'te Karşı Festival başlıklarıyla gerçekleşen Barışarock, zamanla on binlerce kişiyi ve Rock müziğin farklı türlerini buluşturan bir 'toplumsal hareket' haline geldi. Woodstock için Rock'ın 1 Mayıs'ı derler Barışarock, Türkiye'nin Woodstock'ı, Rock'ın 15-16 Haziran'ı oldu
Müzikal İsyan Barışarock başlığıyla yayınlanan kitap, Barışarock'ın büyüyerek devam eden öyküsünü... Festivalin dört yıllık macerasını eğlenceli bir dille anlatıyor. Müzisyenler ve gönüllülerle yapılmış söyleşiler, Barışarock hakkında yazılmış çeşitli makaleleri içeriyor.
Kitap ayrıca, kolay okunan mizahi anlatımıyla, müzik terimleri ve şarkı sözlerine yaptığı göndermelerle dikkati çekiyor.
Barışarock gönüllüsü Kıvanç Eliaçık'ın hazırladığı kitap üç ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde festivalin hikayesi anlatılıyor. Hazırlık tartışmalarından, yaşanan sıkıntılara, müzik gruplarından, destekleyenkitle örgütlerine, savaş karşıtı hareketin geleceğinden, müzik ve politika ilişkisine çeşitli konular Barışarock'ın tarihçesiyle beraber anlatılıyor. İkinci bölümde festivalde sahne alan müzisyenler ve festivalde gönüllü olarak çalışan Barışarockçılarla söyleşiler bulunuyor. Söyleşiler farklı türlerde müzik yapan ve birbirinden farklı düşünen müzisyenlerin fikirlerinin panoramasını sunuyor. Gönüllülerin söyleşileri ise Barışarock'ın işleyişini ve festival anılarını aktarıyor.Üçüncü ve son bölümde ise Barışarock hakkında daha önce yazılmış makaleler bulunuyor. Ayşe Düzkan, Çiğdem Mater, Doğan Tılıç gibi isimlerin yanı sıra Barışarock gönüllülerinin yazıları bulunuyor.

Müzikal İsyan: Barışarock

Hazırlayan: Kıvanç Eliaçık

208 sayfa / Mephisto Kitabevi / Ağustos 2006

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: