AJANS

Baki Duyarlar'tan Türkiyeli Caz Atağı

Deli Kasap Haber Ajansı - 14 Kasım 2011

Baki Duyarlar yeni solo albümü ''COLORS''ı Ada Müzik'ten yayınladı. Türkiye cazını dünyada temsil eden önemli piyanist, besteci ve düzelenmeci olan Duyarlar, bu sene başında çıkardığı ilk albümü 'Overaseas'in ardından yeni projesini hayata geçirmiş oldu.

Baki Duyarlar'tan Türkiyeli Caz Atağı

Colors'daki eserler bir süredir üzerinde çalışılan tek tek parçalar olsalar da, kendi aralarında aynı müzikal elementleri paylaşıyor. Albümde bir bütünün parçaları olarak bir araya gelen farklı besteler ve Klasik Avrupa Müziği formlarına benzeyen bir caz müziğinden söz edebiliriz.

Bu proje için Hollanda'da yaşıyor olması sebebiyle yolları kesişmiş, asıl kökleri farklı ülkelerden gelen dört müzisyen bir araya geldi. Stanislav Mitrovic - Sırbistan, Eric Calmes -Kuraçao, Enrique Firpi - Uruguay ve Baki Duyarlar, dört ayrı renk.Baki Duyarlar'a ait 8 eserin yer aldığı albümün kayıtları Zeynep Tunay tarafından İstanbul Babajim Stüdyosu'nda, edit, mix ve masterig ise Ada Stüdyo'da İhsan Apça ve Özkan Mete tarafından yapıldı. 


Tenor Saksofon'da Stanislav Mitrovic, Basgitar'da Eric Calmes, Davul'da Enrique Firpi, Piyano'da Baki Duyarlar yer alıyor. Ayrıca COLORS'ın stüdyo kayıtlarına Simya Caz Grubu'da eşlik etti.


Baki Duyarlar için COLORS"İnsanları etkileyen, Sanat! Sanatı etkileyen, Hayat! Peki, ya Sanatı ayakta tutan? Sevgi.

Mevzu sanat olduğunda, bazen taraflar açısından durumlar adil olmayabiliyor.
Sanatçının son derece memnun olduğu yaratısı ile dinleyici ya da izleyicisi derin bir bağ kuramayabilir

İşte bu projede, şansın ve sevginin yan yana gelişi ile mümkün oldu ki, sanırım her iki taraf da memnun kalıyor. Zaman öyle bir bilinmez ki bundan çok kısa bir süre önce, beni ve müziğimi bilmeyen bir grup insan ile yan yana geldi hayatlarımız...

Aslında olaylar ve insanlar zamanda karşılaşınca bazen öyle birlik olurlar ki yaşadıkları yeri ve toplumu etkiler, değiştirir, bilinir bir söylemle ''tarih yazarlar''. Türkçe'nin dışında başka bir dilde ''arkadaş'' kelimesi bu kadar manalı mıdır bilmem ama aynı sırtı paylaşmak, birbirine sırt vermek, desteklemek anlamında bu projede ''arkadaşlık'' simya caz grubu ile anlamını buldu.
Bu projede Hollanda'da yaşıyor olması sebebiyle yolları kesişmiş, asıl kökleri farklı ülkelerden gelen dört müzisyen bir araya geldik. Stanislav Mitrovic-Sırbistan, Eric Calmes-Kuraçao, Enrique Firpi-Uruguay ve ben, dört ayrı renk. Bir süredir uğraştığım tek tek parçalar olsalar da, kendi aralarında aynı müzikal elementleri paylaşan bir müzikti. Bir bütünün parçaları olarak bir araya gelen farklı besteler. Klasik Avrupa Müziği formlarına benzeyen bir caz müziği.

Bu şekilde art arda gelen parçaların monoton bir duygu yaratma tehlikesini de farklı tempolar, farklı stiller ve aksak ritimler ile yok etmeye çalıştım. Bazen parça içinde bazen de parçalar arasında hızlanmalar, yavaşlamalar kullandım. Yani parçalar hem münferit olarak algılanabilsin hem de bir bütünün parçaları oldukları kulaklardan kaçmasın istedim."Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: