AJANS

Akdeniz Gençlik Orkestrası İzmir'i Güvensiz Buldu!

Deli Kasap - 30 Temmuz 2006

20. Uluslararası İzmir Festivali çerçevesinde 19 ve 20 Ağustosta İzmirde konser verecek olan Akdeniz Gençlik Orkestrası, Ortadoğudaki gerginlik nedeniyle "bölgenin güvenli olmadığını" öne sürerek, programlarını iptal etti.
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından yapılan açıklamaya göre, Akdeniz Gençlik Orkestrasının müzikal direktörü ve şefi Jacques Mercier ile direktörü Pierre Jacques, İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarpere gönderdiği mektupta, orkestranın, 16 Akdeniz ülkesinden 91 genç müzisyeni biraraya getirdiğini hatırlatarak, Türkiye, İsrail, Kıbrıs ve Mısırı kapsayan 2006 turnesini iptal ettiklerini ifade ettiler.
Jacques Mercier ile Pierre Jacquesın İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarpere gönderdiği mektupta, şöyle denildi:
"Ne yazık ki bölgenin bir bölümünde hüküm süren düpedüz savaş durumu, genç müzisyenler ve yetkililer için kabul edilebilir minimum güvenlik koşulları altında bir turne düzenlememizi olanaksız kılıyor. Kısa vadede bu ihtilafın sona ereceğini göremiyoruz. Dolayısıyla, ana partnerlerimiz olan Provence-Cotes DAzur Bölgesel Yönetimi ve Fransız hükümetinin de onayıyla tüm 2006 sezonunu iptal etmeye karar verdik."
İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, iptal edilen konserin, 20. Uluslararası İzmir Festivalinin, bu yıl 75. yılını kutlayan Uluslararası İzmir Fuarına armağanı olduğunu, iptal kararına üzüldüklerini ifade etti.
Sarper, "Akdeniz Gençlik Orkestrası, çok yetenekli genç müzisyenleri biraraya getiriyor. Bu yıl Doğudan Esintiler adını taşıyan programa 6 Türk müzisyen de katılacaktı. Ayrıca değerli bestecimiz Hasan Uçarsunun Ben Sana Mecburum adlı, bu turne için bestelenmiş eseri de seslendirilecekti" diye kaydetti.


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: