AJANS

AC/DC'nin İŞGÜZARLIK ile imtihanı

Deli Kasap Haber Ajansı - 13 Nisan 2012

Efsane grup AC/DC'nin yine efsane albumleri "Let there be rock"'ı yayinlamadan hemen once Atlantic Records'dan atıldıklarını biliyor muydunuz?

En fazla işgüzarlık olarak yorumlanabilecek bu durumu Atlantic Records Londra şefi Sümsük Phil Carson bakın nasıl anlatıyor:

"Grup Dirty Deeds Done Dirt(1976) albümünü bize ulaştırmıştı, ki bence iyi bir albümdü. Fakat şirketin o zamanki USA departman sorumlusu bu albumun başarısız olduğunu ve bu şekilde piyasaya sürülemeyecegini, grupla olan anlaşmanin fesh edileceğini soyledi. Herifçioğlunun o dönem kafası da karışıktı, evliliğe falan gidiyordu. İşin garibi herkes hem fikirdi, herkes, bir Sarı Tilki lakaplı tonmaister Bllie Hurricane hariç, ama onu dinlemedik!!!

Büyük bir yanlış yaptıklarını söyledim (yalancıyı!?) fakat değisen bir sey olmadı. AC/DC artık tarih olmuştu. Ben de Tıknaz Neshui'ye gittim(sirketin ikinci büyük ortağı-Kel Ahmet Ertegun'un kardeşi-). Albümün iyi bir album olduğu konusundaki çabalarim bir yana, bir onceki High Voltage albümünün ticari olarak basarılı bir albüm olduğunu anlattım-burda finansal bazi hesaplar var-. Bir süre sonra bana geri döndü ve aynı fikirde olduğunu söyledi (Çakal mangırların konusunu aldı ellaam). Ve biz de grupla tekrar anlastik."

Rock'n Roll tarihi kim bilir daha ne trajedilerle doludur bilinmez ama basit bir işgüzarlık nedeniyle AC/DC'siz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağımızı bilmek sinir bozucu. Nicelerinin bu mantık yüzünden harcandığı işin diğer boyutu olmakla beraber icracı veya dinleyici olarak daha dikkatli olmamız gerektiği ortada.

Ey müzik severler! (Ne'oluyor lan!?) Gözünüzü kulağınızı dört açın, herşey bizlere pazarlananlardan ibaret degil.

O yuzden bir kez daha soylemek lazım: Let There Be Rock !

AC/DC'nin İŞGÜZARLIK ile imtihanıYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: